Przemyśl świętuje Dzień Europy

Obchody w Przemyślu rozpoczęliśmy 9 maja w Starostwie Powiatowym od I Powiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej, w którym udział wzięła młodzież gimnazjalna z 8 szkół z terenu powiatu przemyskiego. Następnie z siedziby Starostwa w Przemyślu ruszył korowód, w którym udział wzięli uczestnicy konkursu wraz z opiekunami, pracownicy WSPiA, Punktu ED, Ochotniczych Hufców Pracy w Przemyślu oraz wolontariusze  Wszyscy zgromadzeni przeszli ulicami miasta Przemyśla rozdając przechodniom żółte tulipany jako symbol święta. Akcję urozmaiciła obecność maskotki Unii Europejskiej „Syriusza”, z którą każdy mógł zrobić sobie fotografie.

Ponadto uczestnicy korowodu odwiedzili  lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich aby złożyć pracownikom życzenia i podziękowania
za dotychczasową współpracę.

Prawie 500 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, podstawwych i studentów uczestniczyło w zorganizowanym przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Przemyśl Dniu Europy. Impreza odbyła się w środę 18 maja 2016r. w rzeszowskim Kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Na uczestników czekało wiele atrakcji m.in. konkursy, koncerty, rozgrywki sportowe.Pracownicy Punktu i WSPiA rozdawali mieszkańcom Rzeszowa setki żółtych tulipanów, obdarowani nie kryli radości. Odwiedziliśmy Telewizję Rzeszów oraz Polskie Radio aby złożyc pracownikom z okazji święta najlepsze życzenia.
Ogólem  w tych dniach świetowało ok 1200 osób w Przemyślu i Rzeszowie.
 
W WSPiA w tym roku z okazji Dnia Europy odbyło się wiele atrakcji dla uczestników imprezy. Przez cały dzień można było wziąć udział w kilkunastu konkursach o tematyce unijnej m.in. europejskim kole fortuny, układaniu puzzli europejskich, rozpoznawaniu dawnych walut oraz konkursach plastycznych. Odbył się także konkurs rozpoznawania przebojów z państw UE, odbył się koncert studenckiego zespołu, wystawa fotografii zgłoszonych do konkursu „Europejskie wspomnienia z wakacji”, europejski turniej futsalu o Puchar Rektora WSPiA.

Przez cały dzień oprócz konkursów i zabaw młodzi ludzie mogli spotkać się z przedstawicielami instytucji zajmujących się wsparciem dla różnych inicjatyw. Staraliśmy się pokazać w jaki sposób i gdzie szukać unijnego dofinansowania na swoje często bardzo innowacyjne pomysły. Uczestnicy Dnia Unii Europejskiej mogli poznać także zalety unijnych programów np. ERASMUSA. O swoich doświadczeniach opowiedzieli studenci WSPiA, którym udało się wyjechać na zagraniczne uczelnie, odbyła się prezentacja zwyczajów, kultury i sztuki różnych krajów Europejskich.
Uczestniczyłam w kilku konkursach, które tak naprawdę uczyły nas przez zabawę. Najfajniejsze było oczywiście europejskie karaoke i odgadywanie hymnów państw unijnych. Furorę zrobił też prowadzący imprezę, czyli brzuchomówca Piotr Boruta i mały Syriusz. Świetnie bawiliśmy się przy jego dowcipach. Obowiązkowe było też zdjęcie z maskotką UE, czyli Syriuszem – mówi Joanna, studentka WSPiA.

Uczestnicy Dnia Europy oprócz stoiska Punktu ED mogli odwiedzić inne stoiska informacyjne instytucji unijnych. Klinika Przedsiębiorczości zaprasiła młodzież  na Dyżur Doradców Biznesowych oraz warsztaty "APOLIKACJE DO PLATFORM STARTOWYCH" z udziałem przedstawiciela TechnoparkBiznesHub i Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Dzień Unii Europejskiej
Dzień Unii Europejskiej ustanowiony został w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana. Dokument 9 maja 1950 zaprezentował Robert Schuman, Minister Spraw Zagranicznych Francji. Dzień Unii Europejskiej nazywany również Dniem Europy ustanowiony został podczas mediolańskiego szczytu przywódców UE w 1985